Zamówienia przyjmujemy tylko do 22 lutego - upoluj ostatnie sztuki w mega okazyjnych cenach. TANIEJ JUŻ NIE BĘDZIE!

Szukaj

Jak przygotować się do karmienia piersią?

BOBOCO, 9 styczeń 2019
Jak przygotować się do karmienia piersią?
Fot. Pixabay

Będąc w ciąży większość z nas myśli jak może przygotować się do porodu. Szkoła rodzenia to oczywista oczywistość - przecież trzeba przygotować się do TEGO dnia. Dlaczego brakuje nam takiego samego podejścia w przypadku karmienia piersią?

Karmienie piersią pojawia się jako jeden z tematów w szkołach rodzenia. Zazwyczaj omawiane są techniki karmienia czy też podstawowe komplikacje, które mogą pojawić się szczególnie na samym początku przygody z karmieniem. Czy taka wiedza jest wystarczająca? Według mnie - zdecydowanie nie, a potwierdzeniem są liczby.

Według danych statystycznych[1] 98% matek po porodzie próbuje karmić swoje dzieci piersią, ale już po 6 tygodniach życia dziecka tylko połowa z nich nadal kontynuuje! Pomimo tego, że WHO zaleca wyłączne karmienie piersią do skończonego 6 miesiąca, w Polsce tylko 4% kobiet deklaruje powyższe (na podstawie raportu prof. Barbara Królak-Olejnik z lat 2014-2015). Wynika z tego, że mamy chcą karmić, ale w miarę upływu czasu coś staje nam na przeszkodzie i nie zawsze sobie z tą przeszkodą radzimy lub nie wiemy jak.

Poniżej znajdziecie moje wskazówki - wszystkie rzeczy, o których chciałabym wiedzieć kiedy byłam jeszcze w ciąży, ale które (niestety) "przerobiłam" dopiero wtedy, kiedy było trudno. Kiedy nie wiedziałam co robić i trzeba było przekopać internet i dodatkowe książki, żeby jednak podjąć decyzję, że nadal chcę walczyć o karmienie. Bo, że karmić warto to wiadomo, ale o tym w innym wpisie.

Zdobywaj aktualną wiedzę o karmieniu piersią

Przede wszystkim, jeszcze będąc w ciąży nie polegaj jedynie na wiedzy ze szkoły rodzenia. W większości przypadków to nie wystarczy. Sięgnij po książki, takie jak  "Po prostu piersią" Gill Rapley i Tracy Murkett. To bardzo przystępnie napisana książka. Po jej lekturze karmienie piersią będzie na prawdę "po prostu". Recenzji tej książki podejmę się jeszcze w osobnym wpisie.

Czytaj blogi takie jak:

To aktualizowane kopalnie wiedzy na temat karmienia naturalnego. Hafija jest promotorką karmienia piersią i prowadzi również kursy karmienia piersią oraz podróżuje po Polsce prowadząc warsztaty. Część warsztatów jest nawet finansowana przez Ministerstwo Zdrowia, więc zaglądaj na stronę Hafiji lub polub jej fanpage na Facebook'u żeby nie przegapić szkolenia być może w Twojej miejscowości.

Poznaj swoje prawa przed porodem

Masz prawo przystawić dziecko do piersi nawet jeżeli poród odbywał się przez cesarskie cięcie. Masz prawo do kontaktu skóra do skóry, który daje sygnał ciału - "produkuj mleko". Poinformuj personel jeszcze przed porodem, że właśnie tego oczekujesz oraz że chcesz lub nie chcesz, żeby Twoje dziecko było dokarmiane mlekiem modyfikowanym. Pamiętaj, że idealnie jest jeżeli dziecko przystawisz do piersi po porodzie, aby otrzymało od Ciebie siarę – czyli w dużym skrócie skondensowaną dawkę pierwszego pokarmu bogatą w przeciwciała odpornościowe. Siara porównywana jest do pierwszej szczepionki. A potem karm na żądanie. Nie raz na 2 godziny czy na słynne 3 godziny, ale karm wtedy, kiedy dziecko tego chce lub Ty potrzebujesz (np. wtedy kiedy przechodzisz nawał).

Pamiętaj o wskaźnikach efektywnego karmienia

W pierwszych dobach życia dziecka mleka naprawdę nie potrzeba wiele ponieważ noworodki mają malutkie brzuszki (zobacz tutaj: KLIK!). Niby o tym pamiętamy, ale wszystkie na pewnym etapie wątpimy w swoje możliwości. "Czy ja produkuję wystarczającą ilość pokarmu i czy moje dziecko najada się?". To pytanie chyba każdej świeżo upieczonej mamy. Kiedy masz wątpliwości, zerknij na wskaźniki efektywnego karmienia (np.tutaj: KLIK!), wydrukuj je i spakuj do torby szpitalnej. Jeżeli nadal czujesz niepokój, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym (o tym dalej w artykule). To inwestycja na kolejne miesiące, a może nawet i lata Waszej wspólnej przygody z karmieniem.

Fot. Pixabay

Dieta matki karmiącej nie istnieje

Mleko jest jak krew. Nie bez powodu mleko ludzkie jest też nazywane "białą krwią". Mleko matki nie tworzy się z treści żołądka, więc jeżeli zjesz fasolkę czy kapustę to problemy z ich trawieniem możesz mieć Ty. Nie Twoje dziecko. Często również słyszymy: „nie jedz pomarańczy, surowych warzyw, smażonego,…”. Wszystkie te twierdzenia są nieprawdziwe. Zachęcamy Cię do zgłębienia tematu poprzez czytanie wpisów na ten temat na blogu np. Hafiji, koniecznie przeczytaj ten tekst: KLIK!. Jeżeli chodzi o alergeny takie jak jaja, mleko krowie czy też orzeszki, po ich spożyciu mama powinna obserwować dziecko, ale na pewno nie eliminować alergenów ze swojej diety na wszelki wypadek! W razie wątpliwości powinnyśmy skonsultować się z dobrym alergologiem, który potwierdzi lub wykluczy nasze przypuszczenia oraz wyjaśni w jaki sposób ułożyć swoją dietę.

Poszukaj grupy wsparcia

To bardzo ważny element w karmieniu piersią. Po porodzie czy też później, kiedy jesteś niewyspana i zmęczona, zaczynasz zastanawiać się czy to wszystko ma sens. Może łatwiej byłoby sięgnąć po mieszankę? Może moje dziecko prześpi wtedy całą noc? (Podpowiadam, że okazuje się, że nie zawsze lub nawet często nie.) Wtedy warto mieć wokół siebie osoby, które przechodziły to samo. We Wrocławiu działają lokalne grupy wsparcia organizujące spotkania takie, jak „Kawa z mlekiem - krąg opowieści laktacyjnych”, ale są też grupy na Facebook'u. Mnie nie raz ratowała grupa  „Karmiące :-) Wrocław” czy też ogólnopolski „Kwartalnik Laktacyjny - karmienie piersią blw rozszerzanie diety dzieci”. Jesteś jeszcze w ciąży? Dołącz do grup już dziś i zobacz już teraz czego możesz się spodziewać i bądź gotowa. Podobno to już 50% sukcesu.

Jeżeli jesteś chora, możesz się leczyć i nie musisz przerywać karmienia

Niestety prawda jest taka, że bardzo duża cześć lekarzy nie posiada aktualnej wiedzy na temat laktacji. W związku z tym często zdarza się, że idąc do lekarza mama karmiąca piersią spotyka się z odmową np. podania antybiotyku czy też zwykłych leków na gardło. Polecam stronę www.e-lactancia.org, która na podstawie składników czynnych leków określa ryzyko przenikania do mleka oraz wpływ składników na dziecko. Oczywiście specjaliści na ogół znają też bezpieczne zamienniki leków, więc nie bój się pytać. Masz prawo wymagać podania skutecznego i bezpiecznego leku kontynuując tym samym karmienie. W bardzo rzadkich przypadkach jest to niemożliwe. Polecam również bloga Karoliny Morze - laktaceuta.pl - magistra farmacji, która specjalizuje się w opiece nad matką i dzieckiem w okresie laktacji. Dodam również, że laktacja nie jest przeciwskazaniem do wykonania USG piersi i masz do niego prawo! Nawet biopsja nie oznacza końca karmienia.

Posiadaj numer kontaktowy do doradcy laktacyjnego

Karmienie piersią jest naturalne – w końcu tego się nauczycie: Ty i Twoje dziecko. To wszystko prawda tylko, że czasami potrzebna jest pomoc specjalisty. Kogoś, kto skoryguje technikę karmienia, sprawdzi wędzidełko u noworodka, powie Ci jak poradzić sobie z zastojem lub zapaleniem, jakie leki bezpiecznie zastosować (jeżeli jest taka potrzeba). Miej pod ręką numer do specjalisty czyli do doradcy laktacyjnego – pełną listę znajdziesz tu: KLIK!. Taka pomoc nie jest (jeszcze) w Polsce refundowana - to oznacza, że jest odpłatna, ale wiesz co? Mleko modyfikowane (poza tym że nie zawiera tego, co Twoje mleko) również kosztuje. I to o wiele więcej.

Rozszerzenie diety po 6 miesiącu

Zapoznaj się z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odnośnie rozszerzania diety u niemowląt. Polecam również książkę "Dlaczego moje dziecko nie chce jeść" Carlosa Gonzalesa. Dowiesz się dlaczego tak naprawdę nie warto śpieszyć się z wcześniejszym rozszerzaniem diety i jak rozwija się układ pokarmowy i trawienny u dzieci. Niestety nadal częstą praktyką wśród lekarzy jest zalecenie rozszerzania diety po 4 miesiącu zamiast cierpliwego czekania na gotowość dziecka. Jak to się ma do karmienia? Otóż mleko matki jest podstawą żywienia do roku. Za szybko wprowadzone produkty oprócz negatywnego wpływu na niegotowy jeszcze układ trawienny mogą spowodować, że faktycznie zmniejszy się produkcja Twojego mleka zgodnie z zasadą popytu i podaży. Po 6 miesiącu rozszerzanie diety nie zastępuje od razu mleka mamy, ale jest jego dodatkiem i zapoznawaniem dziecka z nowymi fakturami oraz smakami. Dziecko uczy się, że można najeść się również czymś innym niż mleko mamy. Zachęcam do lektury poniższych blogów:

Przy prawidłowo rozszerzonej diecie nie ma potrzeby dokarmiania mlekiem modyfikowanym po roku, a Ty nadal możesz kontynuować karmienie piersią. Nawet jeżeli wracasz do pracy i kiedy dziecko idzie do żłobka.

Karmienie w przestrzeni publicznej jest normalne

Karmienie w miejscach publicznych jest normalne ponieważ karmisz dziecko, które tego potrzebuje:

  • jest głodne,
  • potrzebuje bliskości,
  • chce się uspokoić.

Możesz karmić piersią gdzie chcesz, kiedy chcesz. Masz do tego prawo. Coraz więcej miejsc udostępnia pokoje do karmienia (np. centra handlowe), ale jeżeli nie chcesz - nie musisz odchodzić od stołu w restauracji. Nikt nie ma prawa Ci przeszkodzić. W niektórych państwach prawo jest tak restrykcyjne, że za przeszkodzenie w karmieniu grozi grzywna (np. w Szkocji). Jeżeli nie czujesz się pewnie, co na początku odczuwa większość z nas, zaopatrz się w nasze ubrania do karmienia BOBOCO - KLIK!, w których nakarmisz dyskretnie i komfortowo. Nie zamykaj się w 4 ścianach. Im więcej mam decyduje się karmić publicznie, tym bardziej ten widok będzie dla wszystkich oczywisty.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiedziałaś się jak możesz ułatwić sobie przygodę z karmieniem, które niewątpliwie jest przedstawiane jako piękne (i takie jest), ale bywa trudne. Co prawda, nie każda z nas doświadczy problemów takich jak zastój, zapalenie czy alergia dziecka, ale wychodzę z założenia, że lepiej jest wiedzieć więcej i nie skorzystać niż w drugą stronę ;-)

A Wy jakie macie doświadczenia w temacie?

Jeżeli uważasz, że ten tekst był przydatny lub znasz kogoś komu może się przydać udostępnij dalej.

Fot. BOBOCO

[1] http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Raport_karmienie_w_Polsce_2018.pdf

Autor: Jagoda


Wszystkie treści na blogu mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą zastępować profesjonalnej porady medycznej, położniczej, laktacyjnej, psychologicznej, prawniczej, pediatrycznej ani żadnej innej.

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj